
- Tato akce již probìhla.
Vinobranie v Tokajskej oblasti spojené s turistikou
17. septembra 2016 - 18. septembra 2016
Navigácia pre akcie
Veľaty sa nachádzajú v juhozápadnej časti Východoslovenskej nížiny, na odlesnenej pahorkatine pod Zemplínskymi vrchmi, v nadmorskej výške 155 m n.m. V tejto tokajskej oblasti máme ubytovanie, vrátane večere a raňajok . Večer nás čaká ochutnávka päť druhov vín spojená s menším pohostením vo vínnej pivnici.
Odchod
autobusom v sobotu 17. septembra 2016 o 7.30 hod spred kultúrneho domu v Pribyline
Organizátori
Jana Balažicová (0911 514392) a Jana Zaťková st. (0903 603825)
Popis akcie
Veľaty ochutnávka vín s pohostením vo vínnej pivnici.
Slanecký hrad bol gotický hrad z 13. storočia, ktorý bol zničený v roku 1679. Hradnú siluetu najcharakteristickejšie vytvára veža Nebojsa. Na hrade stojí do výšky štyroch podlaží oblá útočištná veža. Prvé podlažie, do ktorého sa dá pohodlne vstúpiť po kamennej plošine má ešte strop, ostatné podlažia majú poškodenú drevenú konštrukciu medzipodlaží. Hore na veži je pozostatok strechy. Vedľa veže je múr gotického paláca, ktorý má zachovalé gotické okno kaplnky a krásne gotické nosníky klenby. Pred vežou je obranné predhradie s cisternou a preborenými pivnicami.
Kaštieľ Františka Rákocziho II. v Borši je známy ako rodisko významného vodcu protihabsburgských povstaní z rokov 1703-11, Františka Rákócziho II. Nachádza sa pri lesoparku rieky Bodrog. V 40. rokoch minulého storočia tu bolo zriadené múzeum. V interiéri kaštieľa sa zachovali renesančné portály, krby, ale aj staršie architektonické prvky zo stredovekého objektu. Zo strany nádvoria obsahuje prízemie arkády z 18.stor. V obnovených miestnostiach kaštieľa je umiestené múzeum s artefaktmi k dejinám kaštieľa a rodu Rákoczi. Dodnes sú zachované aj priekopy, najlepšie na severnej a západnej strane.
Levoča (od roku 2009 je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO) so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi, vrátane najvyššieho dreveného gotického oltára na svete (18,6 m). Mesto má obrovské stredoveké námestie obklopené renesančnými domami, známu renesančnú radnicu, ďalšie dva vzácne kostoly s barokovým interiérom. klasické budovy župného domu a evanjelického kostola. Historické centrum obklopuje mohutný hradobný systém s dĺžkou 2,5 km. Od 16.storočia až do konca roku 1922 bola Levoča sídlom Spišskej župy. V rokoch 1806-1826 postavil pre ňu architekt z Egru Anton Povolný veľkolepú administratívnu budovu, župný dom, ako sídlo administratívy. Klasicistický sloh pritom prispôsobil renesančnému prostrediu Levoče zdôraznením horizontálnych línií. Považuje sa za najkrajší župný dom v bývalom Uhorsku.
Cena
40 eur / nečlen
20 eur / člen