V spolupráci s Obcou Pribylina a Pozemkovým spoločenstvom Bývalých urbarialistov obce Pribylina sme zrealizovali projekt SILA LESNÝCH BYSTRÍN V RAČKOVEJ DOLINE. Našim cieľom bola záchrana ruiny makety tajchu, ktorá slúžila na testovanie funkčnosti najväčšej prehrádzky lesnej bystriny na Slovensku. Súčasťou obnovy makety tajchu bolo vybudovanie oddychovej zóny s náučnou tabuľou, slúžiacej návštevníkom na strávenie voľných chvíľ v lone Račkovej doliny a poskytnutie informácii o účele i histórii tajchu.
Ďalším cieľom projektu bolo vybudovanie prístupového chodníka k prírodnému prameňu, jeho znovuoživenie, vyčistenie a úprava okolia, za účelom zatraktívnenia tejto časti Račkovej doliny. Chodník vedie lesom, prechádza cez dve lesné bystriny a končí pri prírodnom prameni. Za týmto účelom sme vybudovali dve lavice cez potok a oddychovú zónu pri prírodnom prameni s náučnou tabuľou, ktorá poskytuje informácie o zložení a účinkoch prírodného prameňa.
Tiež by sme chceli zaviesť tradíciu Deň otvárania studničiek v Račkovej doline ( pripadajúci na 22.marec – svetový deň vody ), ktorá v tomto chotári už zanikla. Tento prastarý zvyk, keď ľudia, najmä však dievčatá, vyčistením otvárajú studničky v chotári, by sme chceli pestovať do budúcna, najmä pričinením miestneho divadelného a folklórneho súboru. Chotár, v ktorom by studničky nevyčistili, by bol totiž podľa prastarých predstáv postihnutý nedostatkom vlahy.
Na realizáciu projektu sme čerpali grant z programu „Tu sa nám páči, tu chceme žiť“.
Poďakovanie patrí nielen našim členom, ale aj dobrovoľným hasičom z Pribyliny a všetkým ochotným sponzorom, ktorí ku zdaru našej akcie prispeli.
TRASA
vzdialenosť: 1,2 km
štart: Penzión Sileo, Račková dolina
800 m po hlavnej ceste k náučnej tabuli „Račková“
220 m po lesnej ceste k lavici cez potok Račková
20 m po lesnej ceste k lavici cez dedinský potok
160 m po lesnej ceste k prírodnému prameňu
cieľ: Prírodný prameň
ZREALIZOVANÉ AKTIVITY
Aktivita č.1 Obnova makety tajchu a vybudovanie oddychovej zóny
Vyčistili sme miesto, kde bola ruina makety tajchu. Ukrytá bola v bujnom poraste krovín i trávy a väčšia časť ležala pod nánosom bahna. Zrútenú stenu makety tajchu sme vymurovali podľa zachovanej fotodokumentácie. V okolitom priestore sme pokosili trávu, povyžínali náletové kroviny a upravili svah. Pri makete tajchu sme vybudovali oddychovú zónu pozostávajúcej z drevenej lavice a altánu, na ktorý sme umiestnili náučnú tabuľu. Informuje návštevníkov o význame a funkcii tajchu.
Aktivita č.2 Osadenie náučnej tabule
Pri hlavnej ceste, cca 800 m od makety tajchu, sme osadili drevenú konštrukciu náučnej tabule a náučnú tabuľu. Informuje návštevníkov o lesných bystrinách v Račkovej doline a novovybudovanom chodníku k prírodnému prameňu.
Aktivita č.3 Stavba drevených lavíc cez lesné bystriny
Pred samotnou stavbou drevených lavíc sme si museli pripraviť drevo, t.j. vyhliadnuť a spíliť potrebné stromy, odstrániť kôru, narezať potrebné dĺžky a previesť na miesto. Osadili sme 2 lavice. Jednu, v dĺžke 12 m cez potom Račková a druhú v dĺžke 4 m cez dedinský potok. Po jednej strane lavíc sme osadili zábradlie a upravili nábehy na lavice.
Aktivita č.4 Znovuoživenie prírodného prameňa a osadenie oddychovej zóny
V okolí prírodného prameňa sme pokosili trávu, povyžínali náletové kroviny, natreli striešku prírodného prameňa i pútača a odstránili prehnité drevené sedenie. Vybudovali sme oddychovú zónu pozostávajúcu z drevenej lavice, stola a altánu, na ktorý sme umiestnili náučnú tabuľu. Informuje návštevníkov o zložení a účinkoch prírodného prameňa.
Aktivita č.5 Vyčistenie a vybudovanie prístupového chodníka
Cez les sme vybudovali a očistili chodník, ktorý spája náučnú tabuľu pri hlavnej ceste s prírodným prameňom a vedie cez novovybudované lavice ponad lesné bystriny. Prerezali sme konáre, povyžínali kroviny a trávu, odhádzali kamene a staré konáre.
STAV PRED A PO REALIZÁCII PROJEKTU
Obnova makety tajchu
Stavba drevenej lavice cez potok Račková
Znovuoživenie prírodného prameňa
Osadenie oddychovej zóny s náučnou tabuľou
Vyčistenie prírodného prameňa
Vyčistenie a vybudovanie prístupového chodníka